Jedan od faktora koji je negativno mogao uticati na uspješan nastavak rata bio je i čvrst stav međunarodne zajednice i podrška Tuđmana otpočinjaju mirovnih pregovora. Pod takvim pritiskom i prijetnjom avio udara državno i vojno rukovodstvo RBiH se moglo naći u potpunoj izolaciji, uključujući osude i blokade međunarodne zajednice. Tokom septembra i oktobra 1995. godine američka delegacija predvođena Ričardom Holbrukom se više puta sastala sa političkim i vojnim rukovodstvom RBiH. Bili su potpuno jasni i precizni u zahtjevu za okončanje rata i početak mirovnih pregovora. Insistirali su na zaustavljanju napredovanja ARBiH čim se pod kontrolom Federacije BiH našlo 51% teritorije.
Mada je tokom 1994. i 1995. godine ARBiH samostalno ili u sadejstvu sa HV/HVO oslobodila oko 6 100 km2 ili 13,7% okupirane teritorije RBiH te stekla pobjednički mentalitet i stvorila uslove za daljnje oslobađanje okupirane teritorije BiH, postojala je opasnost da u slučaju samostalnog nastavka rata, ne samo da ne nastavi oslobađati nove teritorije nego da počne gubiti već oslobođeno. Srpska strana je još uvijek imala nadmoć u naoružanju ali i veći prostor za manevrisanje što je davalo velike mogućnosti za izvođenje kontranapada.
Postojala je velika ovisnost ARBiH od uvoza naoružanja, municije i opreme iz inostranstva. Kada je od novembra 1992. do aprila 1994. godine Hrvatska zatvorila sve puteve za snabdijevanje ARBiH se borila i uz nadljudske napore odbranila dio teritorije RBiH. Nakon okončanja sukoba sa HV-om i HVO-om i otvaranja puteva za snabdijevanje, ARBiH je već početkom 1994. godine postigla značajne oslobodilačke rezultate. Bilo je sasvim izvjesno da bi u slučaju nastavka rata međunarodna zajednica ponovo zaoštrila kontrolu “poštovanja” embarga na uvoz naoružanja za BIH, što bi ARBiH ponovo dovelo u situaciju iz 1993. godine kada je bila lišena elementarnih uslova za vođenje borbe. U periodu od aprila 1994. godine pa do kraja rata za potrebe ARBiH iz inostranstva je nabavljeno i dopremljeno: 75 789 pušaka, puškomitraljeza i mitraljeza, 2 454 protivoklopna lansera RPG 7, 118 minobacača raznih vrsta, 24 protivoklopna lansera “Crvena strijela”, 60 jednocijevnih i višecijevnih bacača rakea, te ne desetine hiljada raketa, bombi, mina i milione metaka za lično naoružanje i artiljerijska oruđa.
Bez obzira na navedene tvrdnje, trenutne kapacitete ARBiH i na činjenicu da bi Iran do početka 1996. godine ARBiH poslao materijalno – tehničkih sredstava u vrijednosti od 150 miliona američkih dolara, kao i najavljenu pomoć Malezije, može se zaključiti da je ARBiH imala uslove za nastavak rata i oslobađanje okupiranih dijelova RBiH. Međutim, izvjesno je da bi u slučaju nastavka rata međunarodna zajednica “sabotirala” oslobodilački pohod ARBiH, a vjerovatno upotrijebila i silu protiv nje. Zbog toga je državno rukovodstvo RBiH procijenilo da bez podrške međunarodne zajednice, kao i Oružanih snaga Hrvatske, nije moguće nastaviti oslobodilačku fazu rata te je prihvatilo prekid vatre i otpočinjanje mirovnih pregovora kao racionalnijeg rješenja u tome trenutku. Mirovni pregovori su garantovali očuvanje kontinuiteta državnosti BiH, njen teritorijalni integritet i cjelovitost te međunarodni subjektivitet. To je, po procjeni državnog i vojnog rukovodstva RBiH, davalo više šansi reintegraciji BiH u budućnosti nego neizvjestan nastavak rata.